Vánoce ve Vlčnově | KSK Vlčnov

JKweb

F-JK F-KSK dalsi aktivity KSk ParneriObsazenost KSk

 

Na co se těšit v roce 2020_druhá půlka roku

 

Povídání - Tvrdoň výstava

 

Den otevřenýh dveří - opr

 

plakát

 

VLCNOV_logo-300x300  

 

akcev okoli

Unesco Jízda Králů

  

Vánoce ve Vlčnově

,,Vánoce ve Vlčnově“, tak se jmenoval program, jenž se pokusil Vlčnovjanům i přespolním návštěvníkům v sobotu 15. prosince 2012 ukázat, na pozadí jakých zvyků slavili vánoční svátky naši předkové. Posloužilo k tomu několik obecních usedlostí.

Připravena byla tři místa. Prvním, kde se lidé mohli seznámit s tím, jak vypadalo draní peří, výroba oplatků, byla usedlost č.p. 57. 

V těsné blízkosti, v domku č.p. 65, byly představeny Vánoce. Lidé zde mohli přivonět ke štědrovečerní tabuli z přelomu 19. a 20. století a prohlédnout si tradiční vánoční výzdobu. V praxi mohli vidět také řezbáře, který vyřezával betlém a kuchařky, která vařily kyselicu. 

Ve třetím domečku č.p. 739, pod kostelem, v malé jizbě, kde se tísnili muzikanti, perníkářka a věštec z olova, byly představeny Vánoce z období 30. let minulého století, kdy stromeček byl již součástí svátečního interiéru. Zde si lidé připomněli několik pohanských zvyků, jež naši předkové rovněž hojně zachovávali. Návštěvníci si odsud odnesli odlitky z cínu, které ve smaltované míse s vodou osobně tvořil vlčnovský starosta Jan Pijáček. „Nejčastěji lidé v odlitcích poznávali mořského koníka či anděla, anebo ovocný strom,“ poznamenal starosta, jenž se přiznal, že z cínu odléval vůbec poprvé. O Vánocích v minulosti se mu výhradně věnoval hospodář. „Odlévalo se z vosku, olova i z cínu. Hospodyně měla na starosti krájení jablíček. Svíčky ve skořápkách z ořechů pouštěly po hladině v lavoru děti,“ vysvětloval Jan Pijáček, jehož poslední sobotní odlitek měl podobu Pražského Jezulátka. 

Jednotlivé usedlosti obcházely Lucky, které v ruce držely peroutky, jimiž ometaly všechny kouty a vymetaly prach a všechno zlé.

Do programu se zapojili také místní folkloristé, kteří kromě jiného předvedli kolednickou obchůzku. 

Vše mírně řečeno pokazilo počasí. Obec měly obcházet dvě party koledníků dětí i dospělých s muzikou. Počasí jim ale nepřálo. Muzikanti tak tvořili alespoň příjemnou kulisu uvnitř domečků.

Video: smedoma

 

 

logo nové_KSK

certifikát ic.

Generální partneři

ministerstvo-kulturyzlinsky_kraj

Generální partneři

Logo Z group_nove 2018

Logo Ferromet

hopi

 

Hlavní partneři

CZUB NEW logo BLACK-1

Partneři

Vlcnov_zemedelska

Slovacke strojirny UB

ARAVER CZ

 

   

Mediální partneři

 
    YCH5SYRE Logo Radio Čas pro radost  
         
      CRo_Zlin_Z_RGB  
    Pořadatelé:    
    logo nové_KSK    

spolecnost_jizdy_kraluobec            

 

 

           banner4_234x60        

Mikroregion Východní Slovácko

Východní Morava

       

-------------------------------

ic

 

 

MIC Uherský Brod

MICUherské Hradiště

MIC Hluk