Současný venkov Zlínského kraje ve fotografiích | KSK Vlčnov

JKweb

F-JK F-KSK dalsi aktivity KSk ParneriObsazenost KSk

 

Na co se těšit v roce 2020_druhá půlka roku

 

Povídání - Tvrdoň výstava

 

Den otevřenýh dveří - opr

 

plakát

 

VLCNOV_logo-300x300  

 

akcev okoli

Unesco Jízda Králů

  

Současný venkov Zlínského kraje ve fotografiích

Proslov autora k výstavě:

K uskutečnění výstavy Současná vesnice Zlínského kraje ve fotografiích mne vedlo několik důvodů, o kterých se tady pokusím v několika větách něco říct.

Prvním důvodem bylo tak trochu špatné obecné povědomí o současném venkově, jak tento venkov vypadá, jaké má starosti a radosti a co se vlastně děje uvnitř tohoto společenství. Možná vám zní tato slova hloupě, ale zkusím tady to teď popsat, jakým způsobem je prezentován současný venkov.

Jsou dvě možnosti. Tou první je zpodobnění našeho venkova v podobě velké folklórní události, kdy se všichni obyvatelé oblečou do kroje, včetně dětí, všichni poslouchají nějakou hudbu, společně tančí a do toho labužnicky popíjejí a jedí. A všichni jsou tak veselí a šťastní. To je obrázek Vlčnova, Strážnice, Velké nad Veličkou a díky Slavností vína i Uherského Hradiště a dalších měst či vesnic. Skoro to vypadá, že my se z těch krojů vůbec nestačíme vysvléct, že jeden svátek střídá druhý a kdo nemá doma kroj, tak jakože na dědině neexistuje. Já sám se přiznám, že tyto folklorní akce miluji, rád je navštěvuji a ještě více rád je fotím. Sám ale dobře vím, a vy také, že jízda králů je jenom jeden víkend v roce a celý zbytek roku tady žijeme normálním způsobem.

Druhá možnost, jak prezentovat současnou obec, je úplně opačný od toho krásného barevného, plného krojů a barev. Většinou se dokumentaristé, a mezi ně patří i fotografové, zaměří na skutečně opuštěné sídla, která mají tu smůlu, že v dnešní době díky velké vzdálenosti od center nenabídnou pro mladé rodiny příležitost k práci a vzdělání. V našem regionu se to týká oblastí kolem Žítkové, Vyškovce, Maršova a dalších vesnic, které se takto pomalu stávají skansenem někdejšího bydlení. Bohužel, je móda pořizovat v těchto oblastech fotografie či jiné formy umění, je módou lidem nabídnout, co se v těchto stavení děje (např. knihy o žítkovských bohyní). Asi se shodneme, že život v těchto končinách je těžký a proto mladí lidé oprávněně odchází za prací pryč. Ale taky to není typický obrázek vesnice nebo malého města, ten je jiný. A ten jsem já zatím nenašel.

A tak jsem se rozhodl, že uspořádám výstavu, který by popsal skutečnou vesnici, takovou, v které je škola, možnost zaměstnání, lidi zde bydlí, pracují (nebo dojíždějí za prací)a aktivně odpočívají. Chtěl jsem popsat vesnici či město, které má svoji vlastní občanskou vybavenost, místní lidí se zde můžou něco nakoupit a mohou používat další služby. Pokud bych to zjednodušil, kde je pošta a škola, tak ta vesnice stále žije a má svoji budoucnost. Lidi se zde rodí a současně umírají, rok začíná jarem a končí zimou, mladí lidi žijí se staršími a naopak. Fungují zde spolky, konají se různé akce, prostě ta vesnice celá žije.

Původní zemědělský charakter vesnice se taky mění, tažné koně nahrazují naftové motory a práce v zemědělství se stává díky vysokému nasazení mechanizace a chemizace lehčí, efektivnější a není potřeba v zemědělské výrobě tolik lidí, jako bylo před několika desítkami let. Domácí hospodářství se prudce změnilo za posledních dvacet let, ale stále je možnost vidět na procházkách mezi záhumenky vzorně obdělané pozemky, kdy se potom mohou vlastníci radovat ze svých výpěstků. Já takto vidím současnou vesnici.

My máme výhodu, že naše obec patří k těm větším, už je to skoro město, ale ten "dědinský duch pospolitosti" je tu stále zachován. Já si myslím, že není potřeba připomínat, kolik událostí se zde odehraje. Samozřejmě kromě jízdy králů, ale to je na samostatnou přednášku. A tak stačilo vzít fotoaparát a tyto akce nafotit.

Dalším důvodem k uspořádání výstavy je i taková moje malá vzpoura proti zavedenému obrazu naší obce. Jsme pyšní, a to oprávněně, na náš kroj a na tradice spojené s naší vesnicí a když se řekne Vlčnov, tak se, nejen nám, automaticky vybaví jízda králů, kroje a búdy. A já tomu natruc jsem si dal podmínku při výběru fotografií, že ani na jednou snímku ze současné vesnice nebude žádný kroj! Minulá výstava byla krojovaná, budoucí bude taky a proto tedy "žádný kroj". No, jednu fotku se podařilo propašovat mezi tento výběr, ale jenom jednu! Dále jsem oslovil své kolegy v zaměstnání, zda mají nějaké fotky současné vesnice a každý s něčím přispěl. Je tu pár snímku z Valašska, několik záběrů "životního prostředí" a to vše doplňuje zachycený život na Slovácku, nejvíce záběrů vzniklo ve Vlčnově, což jste patrně všichni poznali.

Tato výstava není zakončením mého úsilí zmapovat současnou vesnici či město, ale takovou povinnou přestávkou, kdy je potřeba získané fotografie prezentovat širšímu publiku a získat od nich informaci, zda je tento krok tím správným směrem.

Jak jsem si přečetl z návštěvní knihy z právě proběhnuté výstavy ve Zlíně, tak jeden z diváků tam připsal svoji poznámku, že na fotografiích je málo hezkých žen a v případě zájmu mi sežene opravdu fotogenické modelky té nejvyšší kategorie. Tak už jenom z tohoto důvodu musím v mapování současné vesnice pokračovat.

Závěrem buch chtěl poděkovat svým kolegům, kteří přispěli svými fotografiemi na tuto výstavu, potom bych chtěl poděkovat všem, kteří pomohli s organizací této výstavy, ať už s výběrem fotografií, jejich prezentací a potom i uklizení a archivování.

Děkuji všem a doufám, že se vám bude výstava líbit.

Foto: Rostislav PIjáček

Video: smedoma

 

 

logo nové_KSK

certifikát ic.

Generální partneři

ministerstvo-kulturyzlinsky_kraj

Generální partneři

Logo Z group_nove 2018

Logo Ferromet

hopi

 

Hlavní partneři

CZUB NEW logo BLACK-1

Partneři

Vlcnov_zemedelska

Slovacke strojirny UB

ARAVER CZ

 

   

Mediální partneři

 
    YCH5SYRE Logo Radio Čas pro radost  
         
      CRo_Zlin_Z_RGB  
    Pořadatelé:    
    logo nové_KSK    

spolecnost_jizdy_kraluobec            

 

 

           banner4_234x60        

Mikroregion Východní Slovácko

Východní Morava

       

-------------------------------

ic

 

 

MIC Uherský Brod

MICUherské Hradiště

MIC Hluk