58. Moravský ples v Praze | KSK Vlčnov

Unesco Jízda Králů

  

58. Moravský ples v Praze

Dne 22. února zamířilo několik folklorních sborů, souborů a cimbálových muzik ze Slovácka, Hané a Valašska do Prahy, aby zde opět po roce zazpívali lidové písně a předvedli tance uvedených regionů. Řeč je o tradičním Moravském plese, který se konal v historických prostorách Národního domu na Smíchově. Akci pořádali Slovácký krúžek v Praze, Valašský krúžek v Praze, Hanáci – spolek rodáků a přátel Hané v Praze ve spolupráci s folklorním sdružením České Republiky. Představil se nespočet tanečních souborů, pěveckých sborů a cimbálových muzik. Kromě krátké prezentace účinkujících, probíhala po zbytek času neformální zábava u jednotlivých „muzik“ v různých prostorách Národního domu. A jaký by to byl Moravský ples, kdyby nezazněla moravská hymna „Moravo, Moravo, Moravěnko milá“. Tu hymnu si společně zazpívali všichni přítomní. Na tvářích hostů byla znát spokojenost a nadšení pro lidovou tradici. Pro pořadatele a účinkující je to povzbuzení pro konání dalších ročníků tohoto plesu. Mimochodem letos se jednalo již o 58 ročník.

Na závěr dodejme ještě seznam účinkujících. Po celou plesovou noc ve velkém sále hrála dechovka Podlužanka z Tvrdonic, v ostatních sálech a v přilehlých prostorách, včetně chodeb a foyer, vyhrávaly cimbálové muziky k tanci, písni i poslechu, konkrétně CM Čardáš, Koňárci, CM Slováckého krúžku v Praze, CM Žandár, CM Jiřího Janouška, Hanácká muzika Klas a Valašská cimbálová muzika Kyčera z Prahy.

K slyšení a vidění byly soubor Vlčnovjan z Vlčnova, Hanácký soubor písní a tanců Klas z Kraslic na Hané, Lipovjan z Lipova, Kalina z Babic, Národopisná skupina z Huštěnovic, Slovácký krúžek Poštorná – Koňaré, krojovaná chasa z Němčiček, Valašský soubor Krušpánek z Prahy, Slovácké krúžky z Brna a Prahy a rovněž Hanáci z Prahy.

Dále zde vystoupily mužské sbory Vlčnov, Rovina, Poštorná, Kudlovice, Josefov a sbor Slováckého krúžku v Praze.

 

Za Mužský sbor Vlčnov

Roman Zemek

Foto: Rostislav Pijáček

Video. Rostislav Pijáček

Video: smedoma

 

KSK Logo barevné-RGB

certifikát ic

.

Generální partneři

ministerstvo-kulturyzlinsky_kraj

Generální partneři

Logo Z group_nove 2018

Logo Ferromet

hopi

 

Hlavní partneři

CZUB NEW logo BLACK-1

Partneři

Vlcnov_zemedelska

Slovacke strojirny UB

ARAVER CZ

 

   

Mediální partneři

 
    YCH5SYRE Logo Radio Čas pro radost  
         
      CRo_Zlin_Z_RGB  
    Pořadatelé:    
    KSK Logo barevné-RGBspolecnost_jizdy_kralu    
    obec    

 

 

           banner4_234x60        

Mikroregion Východní Slovácko

Východní Morava

       

-------------------------------

ic

 

 

MIC Uherský Brod

MICUherské Hradiště

MIC Hluk