Krojový ples s představením krále | KSK Vlčnov

JKweb

F-JK F-KSK dalsi aktivity KSk ParneriObsazenost KSk

 

Na co se těšit v roce 2020_druhá půlka roku

 

Povídání - Tvrdoň výstava

 

Den otevřenýh dveří - opr

 

plakát

 

VLCNOV_logo-300x300  

 

akcev okoli

Unesco Jízda Králů

  

Krojový ples s představením krále

Ty jsi král, co poručíš dál?

Vlčnov – Vlčnovem projelo přes dvě stě králů. Dostali se do místních srdcí, filmu, Jižní Koree a taky do UNESCO. A tím má být tradice zpečetěna do konce světa… Nezáleží však na razítku a prohlášení, že toto je nehmotné dědictví národa, ale na samotných Vlčnovjanech, v jaké podobě tradici zachovají pro další generace a jestli k tomu budou mít dostatek potomků.

S tím si nemusí lámat hlavu Šobánovi, početná rodina bydlící v samém srdci vesnice. Zemědělec Petr Šobáň, vlčnovský král roku 1985, má s ženou Bohdankou sedm dětí, z toho pět potenciálních králů. Před šesti lety kraloval nejstarší syn Petr.

Stal se prvním panovníkem, který si podal ruku s králem hluckým a kunovickým na hoře svatého Antonínka. Stejné privilegium čeká i jeho o osm let mladšího bratra Františka, který se stane letošním vlčnovským králem. Také pojede v roce, kdy Kunovicemi a Hlukem projede jízda králů, taktéž se s nimi setká v květnu u sv. Antonínka a taktéž bude pokračovat v rodinné tradici Šobáňů.

František je sice ještě plachý a nesmělý, ale do května se tento jedenáctiletý klučina jistě otrká. Jak na sobotním krojovém plese ukázal, tančit umí a králem bude jistě dobrým, vždyť se vidí ve svém starším bráchovi, který vládl "pevnou rukou".

Žák paté třídy základní školy v Uherském Brodě miluje tělocvik, jak jinak, když jeho velkým koníčkem je fotbal. Útočník domácího mužstva teď hájí barvy i týmu 1.FC Slovácko. Jelikož trémuje čtyřikrát týdně, moc času mu na další zájmy nezbývá. Snad jen ministrovat v místní farnosti.

Stejně jako mladší Kubík, který byl na sobotním plese pořád v kole, si díky mamince osvojil taneční kroky. Bylo to vidět na tradičním královském sólu, kdy vytáčel maminku uvnitř kolečka osmdesáti krojovaných!

Petrovo kralování mu dovolilo poznat svět z koňského hřbetu. Dodnes si pouští záznam tehdejší jízdy a těší se, až usedne v čele průvodu sám.

Strach, že by ho někdy ukradl, mít nový král nemusí, pokud se jeho pobočníky stanou Přemek Mlýnek a statný Cheney Quinn, kteří ho nesli při sobotním představení veřejnosti.

Nejenom že v chudém zastoupení legrútů ročníku 1996 (je jich jen sedm) pojede mladík s anglickou krví, ale mezi stejně starými 25 děvčaty jsou jeho spolužačky z brodského Gymnázia J. A. Komenského Klára a Dominika Vozárovy.

František Šobáň převezme 25. května vládu od Ondřeje Franty a o den později projede vlčnovskými ulice jako král! Zařadí se tak k Podškubkům nebo Ježkům, kteří měli doma dva panovníky, a jestli bůh dá, můžou mít u Šobáňů ještě další krále… Kubu, Filipa i Matouše. A to potom bude na zápis do Gunnessovy knihy rekordů.

 

Na sobotním plese vyhrávali Vlčnovjané, v úvodu se blýskli tanečníci Vlčnovjanu. V malém sále vyhrávala cimbálová muzika Čardáš. Primáška už jen seděla opodál a hladila si bříško s dvojčaty. Do zpěvu i cifrování se pouštěli

převážně chlapi z místního mužského sboru. Tombola byla opravdu bohatá, stejně jako kroje ze všech koutů Slovácka i Valašska. Královská rodina dostala od ročníku 1996 dárek, deset obálek s tombolou. Na některých stolech se objevilo "královské" víno s etiketou nastupujícího krále – ryzlink z roku 2007 pocházel z dílny králova dědečka a jeho kamaráda z Veletin.

 

Autor: Pavel Paška

Foto: Rostislav Pijáček

Video: smedoma

 

 

logo nové_KSK

certifikát ic.

Generální partneři

ministerstvo-kulturyzlinsky_kraj

Generální partneři

Logo Z group_nove 2018

Logo Ferromet

hopi

 

Hlavní partneři

CZUB NEW logo BLACK-1

Partneři

Vlcnov_zemedelska

Slovacke strojirny UB

ARAVER CZ

 

   

Mediální partneři

 
    YCH5SYRE Logo Radio Čas pro radost  
         
      CRo_Zlin_Z_RGB  
    Pořadatelé:    
    logo nové_KSK    

spolecnost_jizdy_kraluobec            

 

 

           banner4_234x60        

Mikroregion Východní Slovácko

Východní Morava

       

-------------------------------

ic

 

 

MIC Uherský Brod

MICUherské Hradiště

MIC Hluk