Folklorní soubor Vlčnovjan

Folklorní soubor Vlčnovjan z Vlčnova byl založen v roce 1972 a po celou dobu své existence pomáhá zachovávat a prezentovat bohatou kulturní tradici svého regionu. 

Soubor Vlčnovjan zpracovává folklorní materiál z Vlčnova, i dalších obcí Uherskobrodska, moravských Kopanic i luhačovického Zálesí. Tance a písně z Vlčnova a blízkého okolí, v podání Vlčnovjanu se vyznačují různorodostí, veselím a živostí. Ve svém repertoáru má kromě typických párových točených tanců, také mužské tance prestižního charakteru, v nichž tanečníci předváděli svou dovednost a taneční zdatnost. V choreografických úpravách ožívají také staré zvyky, jako svatba, jízda králů, hody, masopust a další. Každoročně se Vlčnovjan účastní několika stěžejních akcí. Je oporou krojového plesu ve Vlčnově, který se koná vždy poslední sobotu lednu

Především se ale po celé tři dny účastní Vlčnovských slavností s jízdou králů, které mají svůj pevný termín poslední víkend v květnu. V posledních letech se soubor účastní také stále oblíbenějších Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, kde prezentuje jak obec Vlčnov tak také celý mikroregion Východní Slovácko.

Za čtyřicet let své existence měli možnost shlédnout písně a tance v jeho podání diváci na folklorních festivalech v České a Slovenské republice, v Německu, Belgii, Anglii, Řecku, Maďarsku, Švýcarsku, Francii, Itálii, Rakousku, Španělsku, Srbsku ale i v Turecku a Singapuru. V roce 2005 se Vlčnovjan účastnil velkého festivalu zaměřeného na šamanské tradice v Gangneungu v jižní Koreji a v roce 2006 reprezentoval Českou republiku a jízdu králů v Evropském parlamentu ve Štrasburku.

Soubor Vlčnovjan, pracující pod Klubem sporu a kultury ve Vlčnově, má v současné době taneční složku čítající asi 15 párů, které doprovází devítičlenná cimbálová muzika Čardáš s primáškou Petrou Jakšíkovou, uměleckým šéfem cimbálové muziky je Antonín Juriga. Vedoucí taneční složky jsou Vítězslav Motyka a Jan Husák.

Kontakt: Vítězslav Motyka, tel: 605 925 427, email: vitezslav.m@seznam.cz

www.fsvlcnovjan.cz

 

Vlčnovjan fotogalerie